Egyenként sajátságos, nagyon különböző formájok van, gyakran rendkivül nagyra nőnek. A legtöbb szorosan a sziklához, kőhöz vagy a kagylóhéjhoz tapad. Számtalan tengeri állatnak tartózkodó- vagy búvóhelye és tápláléka. Sok faja seregesen él együtt és mintegy tengeri erdőt vagy rétet alkot, mások a tenger szinén hullámzanak, mint a Déli-tenger Macrocystis pyriferája.
Magas ásványi anyag tartalma segít a bőr feszességének megőrzésében. Szabályozza a bır PH-értékét, elősegíti a bőr nedvességtartalmának megőrzését. Fő hatóanyagai: B2 vitamin, niacin, karotin, nyomelemek (jód, kalcium, foszfor, vas, nátrium, kálium, magnézium, kén, réz, cink, mangán).
A barna tengeri hínárt (Laminaria japonica) a tengerparti népek évszázadok óta fontos táplálékforrásként használják. A mintegy 300 tengeri hínár faj közül a barna tengeri hínárt találták a kutatások a legelőnyösebb tulajdonságokkal bíró fajnak.
A magas vitamin, ásványi anyag és nyomelem tartalma miatt a barna tengeri hínár pozitív hatással van az immunrendszerre, a szellemi és fizikai fejlődésre, a vitalitásra és a jó közérzetre.
Magas jód tartalma által szabályozza a pajzsmirigy működést, segíti az emésztést, védelmet nyújt a testben lerakódó nehézfémek káros hatásaival szemben, megköti a szabadgyököket és hidratálja a bőrt. Ezen kívül csökkenti a koleszterin szintet és a vércukor szintet is. A benne található Laminarin poliszacharid segítséget nyújthat a kardiovaszkuláris megbetegedések megelőzésében és kezelésében. Fucoidan nevű hatóanyaga a rákos sejtek apoptózisát (önlebontását) segítheti elő. Alginát tartalma, amelyet a gyógyszeripar és az élelmiszer ipar széles körűen hasznosít, alkalmas radioktív izotópok, nehézfémek, szabadgyökök megkötésére és a szervezetből való eltávolítására.